KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 6002197
*
nr 600 2197
Ellis Wallin
(1888-1972), Sverige
Etsning, Ellis Wallin -15, "Oväder", 35x37
Ellis Wallin, född 1888 i Uppsala, död 1972, svensk målare och grafiker.
Följerätt
Utrop:
100 kr
Såld:
550 kr
Sista tid för bud online:
måndag 21 september 2009
kl 18:59:42
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
20/9 20:17:11
1
200 kr
20/9 20:54:53
2
200 kr
20/9 20:56:44
2
250 kr
21/9 10:57:29
3
300 kr
21/9 16:42:43
4
400 kr
21/9 17:23:49
3
400 kr
21/9 17:24:31
3
450 kr
21/9 18:34:40
1
500 kr
21/9 18:48:13
5
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Ellis Wallin
Ellis Wallin, född 1888 i Uppsala, död 1972, svensk målare och grafiker.
Läs mer om Ellis Wallin
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ellis wallin etsning etsningar grafik svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6573 Etsning
Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Signerad, num..//
Auktionen avslutas
om en vecka
12 jan kl 19:28
-
6436 Etsning
Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", oramat l..//
Auktionen avslutas
om en vecka
12 jan kl 19:33
-
6053 Etsning
Pål Svensson. Signerad, numrerad 22/40. Bladets må..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
12 jan kl 20:19
-
6006 Etsning
Pelle Havne (1893-1935), Hästar. Signerad, numrera..//
Auktionen avslutas
om en vecka
12 jan kl 18:10
-
6344 Färgetsning
Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Från köket". S..//
Auktionen avslutas
om en vecka
12 jan kl 19:05
-
6572 Kopparstick
Kolorerat, ”Gross-Horn”, 1800-tal. Bildmått: 29x34..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
12 jan kl 20:57
*
Ellis Wallin
Ellis Wallin, född 1888 i Uppsala, död 1972, svensk målare och grafiker.
Läs mer om Ellis Wallin
nr 600 2197
Ellis Wallin
(1888-1972), Sverige
Etsning, Ellis Wallin -15, "Oväder", 35x37
Ellis Wallin, född 1888 i Uppsala, död 1972, svensk målare och grafiker.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 100 kr |
| Såld: | 550 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 21 september 2009 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 20/9 20:17:11 | 1 | 200 kr |
| 20/9 20:54:53 | 2 | 200 kr |
| 20/9 20:56:44 | 2 | 250 kr |
| 21/9 10:57:29 | 3 | 300 kr |
| 21/9 16:42:43 | 4 | 400 kr |
| 21/9 17:23:49 | 3 | 400 kr |
| 21/9 17:24:31 | 3 | 450 kr |
| 21/9 18:34:40 | 1 | 500 kr |
| 21/9 18:48:13 | 5 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Ellis Wallin
Ellis Wallin, född 1888 i Uppsala, död 1972, svensk målare och grafiker.Läs mer om Ellis Wallin
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ellis wallin etsning etsningar grafik svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6573 Etsning
Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Signerad, num..//
Auktionen avslutas
om en vecka
12 jan kl 19:28 -
6436 Etsning
Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", oramat l..//
Auktionen avslutas
om en vecka
12 jan kl 19:33 -
6053 Etsning
Pål Svensson. Signerad, numrerad 22/40. Bladets må..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
12 jan kl 20:19
-
6006 Etsning
Pelle Havne (1893-1935), Hästar. Signerad, numrera..//
Auktionen avslutas
om en vecka
12 jan kl 18:10 -
6344 Färgetsning
Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Från köket". S..//
Auktionen avslutas
om en vecka
12 jan kl 19:05 -
6572 Kopparstick
Kolorerat, ”Gross-Horn”, 1800-tal. Bildmått: 29x34..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
12 jan kl 20:57



