Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 6002197



*

nr 600 2197


Ellis Wallin

(1888-1972), Sverige


Etsning, Ellis Wallin -15, "Oväder", 35x37


Ellis Wallin, född 1888 i Uppsala, död 1972, svensk målare och grafiker.

Följerätt

Ja

Utrop:

100 kr

Såld:

550 kr

Sista tid för bud online:

måndag 21 september 2009
kl 18:59:42


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
20/9 20:17:11 1      200 kr
20/9 20:54:53 2      200 kr
20/9 20:56:44 2      250 kr
21/9 10:57:29 3      300 kr
21/9 16:42:43 4      400 kr
21/9 17:23:49 3      400 kr
21/9 17:24:31 3      450 kr
21/9 18:34:40 1      500 kr
21/9 18:48:13 5      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Ellis Wallin

Ellis Wallin, född 1888 i Uppsala, död 1972, svensk målare och grafiker.

Läs mer om Ellis Wallin
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ellis wallin etsning etsningar grafik svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6573 Etsning
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Signerad, num..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    12 jan kl 19:28
  • 6436 Etsning
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", oramat l..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    12 jan kl 19:33
  • 6053 Etsning
    Pål Svensson. Signerad, numrerad 22/40. Bladets må..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    12 jan kl 20:19
  • 6006 Etsning
    Pelle Havne (1893-1935), Hästar. Signerad, numrera..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    12 jan kl 18:10
  • 6344 Färgetsning
    Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Från köket". S..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    12 jan kl 19:05
  • 6572 Kopparstick
    Kolorerat, ”Gross-Horn”, 1800-tal. Bildmått: 29x34..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    12 jan kl 20:57




Ladda ner broschyr